Дез-метал (Death metal) — вид важкого металу (з сильним впливом треш-металу), який з'явився в кінці 1980-х на початку 1990-х років в США (переважно Флорида та Каліфорнія), Європі (переважно Великобританія та Швеція) та Канаді.
Цей напрямок як і більшість інших напрямків важкого металу досить складно означити. Основними характеристиками цього напрямку є граничні брутальність, інтенсивність та швидкість. Вокал переважно виконується як низьке гарчання (ґроулінґ). Тексти цього стилю переважно пов'язані з темними сторонами життя, смертю, жахами, вбивствами тощо. Такі гурти як Death, Cannibal Corpse, Mortician джерелом натхнення мали фільми жахів. Дез-метал також відомий різкими змінами темпу, швидкими та складними партіями гітар та ударних. Більшість гуртів-представників цього стилю використовують дисторційовані гітари (переважно дві гітари) на яких виконують як основну так і ритм-партії, бас-гітару (деколи також дисторційовану) та ударні. Вокал — переважно ґроулінґ. Деякі гурти (Septic Flesh, Amorphis) додають синтезатори чи інші інструменти для кращого ефекту. З усіх напрямків важкого металу дез-метал та блек-метал вимагають від музикантів найбільшого фізичного напруження. З точки зору психологічних вимог дез-метал можна порівняти з прогресивним металом. Існують навіть гурти які грають на перетині цих двох стилів так званий прогресивний дез-метал, до них відносяться Cynic, Death, Into Eternity, Opeth та Necrophagist
Поява стилю
Дез-метал походить від важкого металу. Більшість знавців та прихильників відносять появу стилю до 1985 року і пов'язують з творчістю таких гуртів як Death та Possessed. Їх гра була максимально брутальною та швидкою на той час. Але майже нічого нового в порівнянні з попередниками в цій музиці не було. Єдиною відмінністю був вокал - ґроулінг. Іншим гуртом, що значно вплинув на формування дез-металу, був Slayer, а саме альбоми Show No Mercy (1983) та Hell Awaits (1985). Незважаючи на відсутність ґроулінгу, музика цього гурту ближча до дез-металу, ніж до трешу. Остаточно стиль сформувався наприкінці 1980-х років.Аналогічно тому, як появу нової хвилі важкого металу пов'язують з поєднанням молодої енергетики та впливу панк-року на початку 1970-х, так і поява дез-металу стала поєднанням металу та панку на початку 1980-х. Хаотичний розвиток цього напрямку чудово ілюструє біографія гурту Napalm Death, музику якого характеризують як ґрайндкор. На початку музика гурту створювалась під впливом творчості таких гуртів як Death та Massacre, але стилістично музика залишалась хардкор-панком. Але в 1990 році гурт різко змінив свій склад і звучання, перейшовши від ґрайндкору до дез-металу, що можна почути на їх альбомі 1990 року Harmony Corruption. Іншим прикладом поєднання хардкор-панку та треш-металу може бути диск гурту Terrorizer 1989 року World Downfall. Після цього почали з'являтися стилістично подібні праці таких виконавців, як Bolt Thrower (Великобританія), Carcass (Великобританія), Entombed (Швеція), Suffocation (США) та багатьох інших. Остаточним кроком до становлення нового напрямку важкого металу став диск Human гурту Death, що з'явився в 1991 році Подальший розвиток
Протягом 1990-х років дез-метал продовжував розвиватися в різних напрямках і породив багато піджанрів, серед них: мелодичний дез-метал, більш гармонійний та мелодійний різновид дез-металу. Ця течія асоціюється з виконавцями зі Швеції, особливо Ґетеборґу, а також Норвегії та Фінляндії (див. Скандинавський дез-метал). Представниками цього напрямку є такі гурти, як Therion (перші два альбоми), At the Gates, In Flames, Dark Tranquillity, Arch Enemy. флоридський дез-метал, цей напрямок жорсткіший, ніж мелодичний дез-метал з одного боку та більш прямолінійний та агресивний, ніж технічний дез-метал з іншого. Типовими представниками є Deicide, Monstrosity, Obituary, Death. технічний дез-метал, або прогресивний дез-метал — досить вузький, але впливовий напрямок, в якому велику роль відіграє складність музики та майстерність виконавців. Типові представники: Gorguts, Necrophagist, Spawn Of Possession, Cynic, Atheist, Theory in Practice, Cryptopsy, Nile. Сюди ж відносяться деякі роботи Morbid Angel та Death. брутальний дез-метал, поєднання ґор-ґрайнду та дез-металу. Типові представники: Devourment, Vomit Remnants, Origin, Suffocation, Internal Suffering. нью-йоркський дез-метал, ударний та вибуховий, зазнав значного впливу нью-йоркського хардкору. Типовими представниками є Suffocation, Morpheus Descends, Pyrexia. дез-дум, повільніший та меланхолійний піджанр дез-металу, створений під впливом класичного дум-металу. Типові представники: Asphyx, Disembowelment, My Dying Bride, Anathema та Paradise Lost. слем дез-метал, характеризується частою хардкоровою декомпозицією та низьким хрюкаючим вокалом. Представниками цього напрямку є: Internal Bleeding, Devourment, Dying Fetus. приблекований дез-метал, дез-метал зі стилістичним впливом блек-металу на вокал та гітарні рифи: Типові представники: Dissection, Behemoth, Zyklon, Emperor з диском IX Equilibrium. дез-треш, треш-метал з елементами дез-металу. Типові представники: Cancer, Konkhra, Criminal. Деякі альбоми Sepultura також відносять до цього піджанру. Інколи до різновидів дез-металу відносять ґрайндкор, який вважається ще агресивнішим. Але багато прихильників цієї музики та музичних істориків вважають його окремим стилем, який розвивався паралельно з дез-металом, беручи свій початок від хардкор-панку.
До провідних гуртів дез-металевої сцени відносяться: Autopsy, Bolt Thrower, Cannibal Corpse, Carcass, Cryptopsy, Death, Deicide, Entombed, Morbid Angel, Napalm Death, Nile, Obituary, Possessed, Suffocation.
|